Gabiony i materace gabionowe

Gabiony są zaprojektowane jako konstrukcje oporowe zapobiegające osuwaniu się ziemi lub innych materiałów skalnych, ale mogą także służyć jako ogrodzenia zewnętrzne oraz wewnętrzne wygrodzenia na terenie posesji. Są to kosze z siatek zgrzewanych, łączonych za pomocą spiral, drutu wiązałkowego lub klispów.

Firma Betafence jako pierwsza firma w Europie uzyskała znak CE na kosze gabionowe. Kosze te posiadają również aprobatę techniczną Instytutu Badawczego Dróg i Mostów w Warszawie nr AT/2010-03-1790.

Gabiony można wypełniać dowolnym materiałem, także tym znajdującym się na miejscu budowy. Obsadzone roślinami, uczynią z konstrukcji oporowej również efektowny skalniak.

Odmianą gabionów są materace gabionowe – są one typem gabionów w kształcie prostopadłościanów o małej wysokości, zazwyczaj do 30 cm. Przeznaczone są głównie do umacniania brzegów rzek, cieków i zbiorników wodnych.

Gabiony produkowane są z kraty o oczku 76,2×76,2mm w kilku wersjach grubości drutu:

• ZincAlu: 3,0mm lub 4,5mm
• ZincAlu PCV: 3,2mm lub 4,3mm

Trwałość i ochrona antykorozyjna:

1. Zincalu

Zincalu jest stopem cynkowo aluminiowym na powierzchni drutu, który daje nam trzykrotnie więk­szą odporność na korozję w porównaniu do cynko­wania ogniowego. Grubość powłoki wynosi od 240g/m. Powłoka jest nakładana na drut przed zgrzaniem siatki. Powłoka Zincalu jest szeroko stosowana jako wysoko wytrzymała alternatywa dla drutów powleczonych PVC. Ponadto druty z powłoką Zincalu są dostępne w szerokiej gamie średnic.

2. Cynk+PVC zgodnie z PN EN 10244-2

Odpowiednio dobrane PVC dla bardziej agresywnych środowisk, powoduje, że gabiony pokrywane PVC są odporne na działanie czynników chemicznych i ścieranie. Kombinacja modyfikacji PVC na drucie ocynkowanym zgodnie z normą PN EN 10244-2 dostarcza ochrony nawet w warunkach o wysokiej wilgotności. Ten rodzaj ochrony kompozytowej może pozwolić na osiągnięcie żywotności projektowej do 120 lat dla środowiska niezbyt agresywnego.

Alternatywą dla materacy gabionowych jest podwójnie skręcana siatka hexagonalna o oczkach sześciokątnych.

Podczas trudnych robót ziemnych, coraz częściej wykorzystywane są konstrukcje oporowe. Dostępnych jest wiele alternatywnych rozwiązań tych konstrukcji, takich jak konstrukcje pozwalające na uniknięcie utraty stabilności zbocza (oporowe) czy konstrukcje mające za zadanie zabezpieczenie luźnego materiału skalnego, który może oderwać się od skały czy lica zbocza. Dla rozwiązania tego typu problemów wykorzystywana jest siatka hexagonalna o sześciokątnych oczkach. We wszystkich wypadkach, w celu określenia odpowiedniego rozwiązania, należy zasięgnąć profesjonalnej porady inżyniera. Na zamówienie oferujemy siatkę hexagonalną o oczkach 6×8 oraz 8x10mm z drutu 2,7-3,4mm

 

Uwaga!

Gabiony i materace gabionowe są dostępne wyłącznie na zamówienie w komplecie ze ściągami i sprężynami montażowymi.

Jako murek gabionowy świetnie sprawdza się Zenturo Super. To system panelowy z drutów zgrzewanych naprzemiennie, tworzących oczka w dwóch rozmiarach. Panele są bardzo wytrzymałe dzięki podwójnym (2D) drutom poziomym wzmacniającym konstrukcję.

Zlnie sprawdza się jako murek gabionowy, szczególnie jeśli jego wypełnienie stanowić będą elementy o małej średnicy (kamyki, liście, kora drzew).

Do budowy murku gabionowego z paneli Zenturo Super można zastosować specjalne słupy Zenturo ze złączkami do ich mocowania. Taki system zagwarantuje, że cała konstrukcja będzie wytrzymała i bezpieczna. Jako wypełnienie warto zastosować elementy o małej średnicy (kamyki, liście, kora drzew).

 

LPWYSOKOŚĆ [cm]
SZEROKOŚĆ [cm]
ANTRACYTINNY KOLOR*
195,50200,50VV
2125,50200,50VV
3155,50200,50VV
4170,50200,50VV
5200,50200,50VV

 

* Inny kolor z palety RAL dostępny na zamówienie.

Uwaga!

System Zenturo Super jest dostępny wyłącznie na zamówienie.

 

gabionygabionygabionygabionygabionygabiony